ІНКЛЮЗИВНА ОСВІТА ДІТЕЙ З ФІЗИЧНИМИ ПОРУШЕННЯМИ ЯК ФАКТОР ЇХ СОЦІАЛЬНОЇ АДАПТАЦІЇ
DOI:
https://doi.org/10.31499/.3.2019.190396Ключові слова:
Інклюзивна освіта, інклюзивно-ресурсні центри, діти з інвалідністю, соціальна адаптація, корекційно-розвиткові послуги, психолого-педагогічний супровід, адаптація, особливі освітні потреби.Анотація
У статті висвітлено особливості становлення нормативно-правової бази в Україні щодо забезпечення якісної та доступної інклюзивної освіти для дітей з інвалідністю у яких надаються психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги. У дослідженні описані принципи утворення інклюзивно-ресурсних центрів з метою забезпечення реалізації права на освіту та психолого-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами. Охарактеризовано етапи соціалізації у розвитку дитини з особливими освітніми потребами та їх адаптація. Окреслено, що дослідження не вичерпує усіх аспектів проблеми, а подальшим напрямком дослідження може стати характеристика обладнання, технологій та устаткування для дітей з інвалідністю в закладах з інклюзивним навчанням. Власне здобуття та можливість отримати освіту в закладах з інклюзивним навчанням є фактором соціальної адаптації дітей з інвалідністю. Інтеграція України до Європейського освітнього простору, змушує щороку нашу державу ратифікувати міжнародні договори та забезпечувати для дітей з інвалідністю відкриту та доступну освіту на всіх її ланках. Соціально-економічними умовами успішної соціалізації в соціумі є: раннє виявлення дітей з ООП; економічна підтримка сімей, які виховують дитину з ООП; соціально-педагогічна робота з неблагополучними сім’ями; соціально-педагогічний супровід багатодітних сімей, молодих сімей Вказано,що питання впровадження інновацій в освіту осіб з особливими освітніми потребами досить суперечливе й водночас, актуальне, яке потребує всебічного вивчення. Практики – спеціалісти вважають, що інклюзивна освіта – це інноваційна, альтернативна модель освіти, що стає вимогою сьогоденняПосилання
Pro vnesennia zmin do deiakykh zakoniv Ukrainy pro osvitu shchodo orhanizatsii inkliuzyvnoho navchannia: Zakon Ukrainy № 30 vid 05.06.2014. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1324-18 [in Ukrainian].
Natsionalna Asambleia liudei z invalidnistiu v Ukraini. Prohrama: «Inkliuzyvna Ukraina 2019». URL: https://naiu.org.ua/zaproshuyemo-do-uchasti-inklyuzyvna-ukrayina-2019/ [in Ukrainian].
Poroshenko M. A. (2019). Inkliuzyvna osvita: navchalnyi posibnyk. Kyiv: TOV «Ahentstvo «Ukraina» [in Ukrainian].
Pro vnesennia zmin do deiakykh postanov Kabinetu Ministriv Ukrainy: Postanova Kabinetu Ministriv Ukrainy № 671 vid 27.09.2017. URL: https://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/671-2016-%D0%BF [in Ukrainian].
Deiaki pytannia stvorennia resursnykh tsentriv pidtrymky inkliuzyvnoi osvity ta inkliuzyvno-resursnykh tsentriv: Postanova Kabinetu Ministriv Ukrainy № 617 vid 22.08.2018. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/617-2018-%D0%BF [in Ukrainian].
Khaminich S. Iu., Pereverzeva O. V. (2013). Inkliuzyvna osvita v kontekstiv innovatsiinoho rozvytku Ukrainy. URL: http://confcontact.com/2013_03_15/35_Haminich.htm [in Ukrainian].